Početna strana > Hronika > Češka za uključenje Rusije u američki štit
Hronika

Češka za uključenje Rusije u američki štit

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. januar 2009.

Jedino moguće rešenje odbrane od terorizma na duže staze je da se i Rusija uključi u projekat američkog antiraketnog štita. Od nove američke administracije očekujem da povede razgovore o zajedničkom pristupu, rekao češki premijer Mirek Topolanek.

Češki premijer Mirek Topolanek ocenio je da je jedino moguće rešenje odbrane od "država terorista" na duže staze da se i Rusija uključi u projekat američkog antiraketnog štita, čiji radar treba da bude razmešten u Češkoj.

U intervjuu češkom dnevniku "Pravo" Topolanek je rekao da se potpuno slaže sa preporukom nemačke kancelarke Angele Merkel da se u projekat evropskih baza štita i buduće zajedničke protivraketne odbrane NATO uključi i Rusija.

"Od nove američke administracije očekujem da će ponovo pokrenuti te razgovore o zajedničkom pristupu. Rusi su mi tvrdili, a i lično premijer Vladimir Putin, da su to oni sami predlagali ali da druga strana to nije baš prihvatala", navodi Topolanek.

Češki premijer naglasio je da antiraketni štit i njegovu buduću evropsku komponentu - rakete presretače u Poljskoj i radar u Češkoj, vidi kao "odbranu od terorističkih organizacija u koje se pretvaraju neke zemlje".

"Smatram da je dugoročno to jedino moguće rešenje odbrane, nikako od standardnih nuklearnih supersila, već od zemalja koje mogu da imaju ili imaju balističke rakete, a eventualno mogu da upotrebe nuklearne glave i oružje masovnog uništenja", navodi Topolanek.

Češki premijer priznao je da se sada iščekuje kakav će stav prema protivraketnoj odbrani i antiraketnom štitu u Poljskoj i Češkoj zauzeti novi američki predsednik Barak Obama.

"Ne mislim da će se izrazito razlikovati. Ali u svakom slučaju za nas je to važno i cilj je da se pokrene nova rasprava o zajedničkoj protivraketnoj odbrani. Stav Angele Merkel je i moj, a nadam se i ruske i američke administracije", kazao je Topolanek.

Češki premijer, čiji je dosadašnji oštar kurs prema Rusiji znatno ublažio petočasovni razgovor sa Putinom u Moskvi u jeku gasne krize, pohvalio je to što Moskva, kada je reč o protivraketnoj odbrani, "prelazi iz totalnog odbijanja ka tome da vidi i drugu stranu stvari koju vide Česi i SAD".

Topolanek se posredujući u ime Evropske unije u rešavanju rusko-ukrajinskog spora oko gasa dogovorio da Vladimir Putin ove godine, najverovatnije u drugoj polovini godine dođe u zvaničnu bilateralnu posetu Pragu.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner